Praktyczne rozwiązania do małej łazienki

Mały metraż łazienki może sprawiać wiele trudności podczas aranżacji. Wykończenie takiego pomieszczenia to ogromna sztuka kompromisu – musimy wybierać między schludnym, czystym wnętrzem a koniecznością pomieszczenia wielu różnych akcesoriów. Przedstawiamy praktyczne rozwiązania do małej łazienki, które nadadzą jej lekkość i zachowają praktyczny charakter tego miejsca!

1. Używaj jasnych kolorów. Ciemne barwy mogą przytłoczyć pomieszczenie, jasne zaś je rozświetlą i sprawią, że będzie wydawać się zdecydowanie większe. Zrezygnuj również ze zbędnych zdobień na płytkach – jednolita kolorystyka zdecydowanie lepiej sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach. Dowiedz się więcej randout.pl.

2. Nie mieszaj stylów. Styl eklektyczny – czyli mieszany, w którym nie istnieją sztywne reguły aranżacji pomieszczeń – sprawdzi się w wielkim salonie lub pokoju dziennym, jednak nie w przypadku małych pomieszczeń. Świetnie za to sprawdzi się styl loftowy, skandynawski lub nowoczesny.

3. Postaw na minimalizm. Ograniczaj ilość akcesoriów, mebli i dodatków w łazience. Staraj się, by w pomieszczeniu nie znajdowały się przedmioty, które nie są w nim absolutnie niezbędne. Możesz również wprowadzić bardziej niestandardowe rozwiązania np. pralkę zabudować w meblach kuchennych lub – jeśli masz taką możliwość – wydzielić w domu niewielką pralnię. Dodatkowe ręczniki czy zapas środków chemicznych możesz trzymać w innych częściach mieszkania.

4. Wykorzystaj lustra. Ciekawym zabiegiem optycznym jest wykorzystanie luster w celu wizualnego powiększenia pomieszczenia. Montując na jednej ścianie duże, szerokie lustro sprawisz, że łazienka stanie się znacznie bardziej przestronna. Pamiętaj jednak, by wybierać specjalne lustra łazienkowe, które charakteryzują się większą odpornością na stłuczenia, przez co są znacznie bardziej bezpieczne.

5. Dbaj o porządek. Małe pomieszczenia łatwo “zaśmiecić” w kilka minut. Zadbaj o to, by Twoja łazienka była zawsze czysta, pamiętaj o chowaniu do szafek kosmetyków czy środków chemicznych.

6. Wybieraj mądre rozwiązania. Nawet w małej łazience może znaleźć się miejsce na niewielką wannę asymetryczną, która nie zajmuje wiele przestrzeni. Najmniej miejsca zajmie jednak prysznic z zaokrągloną kabiną.

7. Zrezygnuj z dużych szafek. Staraj się wykorzystać przestrzeń pod zlewem na niskie szafki. Możesz zamontować również niewielką półkę naścienną. Duże, wysokie szafki łazienkowe są bardzo pojemne, jednak niewielkie pomieszczenie może został z łatwością przytłoczone przez spory mebel. Nie należy również przesadzać z ilością półek i zamkniętych szafek naściennych, które mogą przytłoczyć pomieszczenie.

8. Baw się światłem. Niewielkie pomieszczenia trzeba dokładnie oświetlić. Najlepiej wybrać światło, które imituje kolor i natężenie światła dziennego. Pamiętaj jednak, by kolor oświetlenia był dopasowany swoją barwą do odcienia ścian.

Aranżując niewielką łazienkę możesz również zdecydować się na pomoc projektantów wnętrz lub skorzystać z gotowych projektów. Pozwoli to nie tylko oszczędzić mnóstwo czasu, ale również zapewni wspaniały efekt końcowy.