Eleganckie i trwałe nagrobki granitowe

Wśród dostępnych materiałów do wykonywania nagrobków, największe wzięcie ma granit. Wykonane z niego nagrobki są niezwykle trwałe i stwarzają wiele możliwości, co do wykończenia i nadania kształtu.

Dlaczego granit?

Nagrobki granitowe są bardzo trwałe i praktycznie niezniszczalne. Surowiec granitowy tworzy się w głębokich warstwach ziemi pod wpływem wysokiego ciśnienia i dużej temperatury. Pomniki cmentarne do budowy, których użyto tego materiału są bardzo wytrzymałe. Mimo, iż jest to dosyć twarde tworzywo, to z łatwością poddaje się obróbce. Granit to materiał mało nasiąkliwy. Woda nie dostaje się do środka, i tym samym nie zamarza wewnątrz kamienia i nie rozsadza go. Zakład kamieniarski, który wykonuje nagrobki może zaproponować różne odmiany kolorystyczne pomników granitowych. Najczęściej wybieranym tradycyjnym kolorem są odcienie szarości i oraz czerni. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie barwy z palety brązów oraz zamówienie nagrobku w kolorze ciemnej zieleni. Sporym powodzeniem cieszą się również nagrobki granitowe w kontrastujących barwach.

Nagrobki granitowe zalety

Bardzo duża różnorodność kształtów płyt granitowych, sprawia, że znajdują się one wśród najczęściej zamawianych wyrobów. Wzory nagrobków w przypadku granitu mogą mieć różny kształt głowicy, czyli pionowo ustawionej płyty. Można wybrać tradycyjny kształt prostokąta, zaokrąglone brzegi lub kształt nieregularny. Podobne kształty może mieć płyta nagrobna. Oprócz licznych wzorów nagrobków z granitu, jego niewątpliwą zaletą jest łatwość czyszczenia i niska podatność na zabrudzenia. Pomniki cmentarne z granitu można czyścić jedynie przy pomocy wody i odrobiny detergentu. Kiedy pomnik lub nagrobek jest silnie zabrudzony przyda się profesjonalny środek do czyszczenia granitu.

Każdy zakład kamieniarski oferuje płyty gładko wypolerowane, lecz niejednokrotnie wykorzystuje się też, tak zwane płomieniowanie lub satynowanie. Takie nagrobki granitowe potrzebują dokładniejszej impregnacji, ze względu na większą wchłanialność wody i porowatość.

nagrobek granitowy

Akcesoria nagrobkowe

Mając na myśli uniwersalność granitu, oznacza to nie tylko mnogość wzorów i kolorów, ale także dobór dodatków do pomnika. Nie ma zazwyczaj problemu z dobraniem pasujących kolorystycznie mis i wazonów na kwiaty. Także ławki i lampiony, które stylem nawiązują do granitu możemy zamówić bezpośrednio w zakładzie kamieniarskim. Surowiec granitowy idealnie komponuje się też z wiązankami, zarówno ze sztucznych, jak i żywych kwiatów.

Bardzo ważnym elementem każdego pomnika jest krzyż. Do nagrobka z granitu pasują niemal wszystkie rodzaje krzyży. Krzyże metalowe lub z brązu mogą mieć nietypowe oryginalne kształty.
Często praktykowanym rozwiązaniem są dodatki w postaci aplikacji nagrobnych z wizerunkiem Pana Jezusa, Maryi, ozdoby w kształcie aniołów i aniołków oraz różne motywy kwiatowe. Metalowe akcesoria to umiarkowany cenowo, estetyczny i trwały dodatek.

Co wpływa na cenę pomnika z granitu?

-Na ostateczną cenę pomnika wpływa jego typ. Mogiła podwójna będzie droższa, pojedyncze i dziecięce są nieco tańsze.
-Koszty uzależnione są od rodzaju granitu.
-Cena związana jest z indywidualnymi preferencjami dotyczącymi wzorów. Wzory nagrobków mogą być dowolnie modyfikowane, ale zazwyczaj dobry zakład kamieniarski ma szeroki wybór i można wybrać pomnik spośród gotowych wzorów.
Akcesoria nagrobkowe, w tym montaż ławki oraz donic lub wazonów na kwiaty podnosi koszty.
-Dodatkowe usługi, takie jak wykończenie i utwardzenie terenu wokół pomnika to większy wydatek.
-Miejsce, w którym realizowane będzie zamówienie ma wpływ na cenę, ale jest to kwestia rozpatrywana indywidualnie.

Piękny i łatwy w czyszczeniu pomnik nie wymaga od nas nieustannych zabiegów konserwujących. Dzięki temu podczas wizyty na cmentarzu możemy skupić się bardziej na przeżyciach duchowych i modlitwie za zmarłych.