Płot określa charakter właściciela. Jest swoistą wizytówką naszego domostwa. W pamięci mamy wioski w dawnej Polsce, gdzie przy drewnianych domach stały także z tego materiału wykonane płoty, gdzie słupki ogrodzeniowe kłaniały się na wszystkie strony.
Słupki ogrodzeniowe to kręgosłup naszego ogrodzenia. na nich dopiero osadzamy panele, które dopełniają konstrukcję płotu. Dzisiejsza technologii wykonania ogrodzeń pozwala nam uniknąć takich sytuacji, nawet jeśli postanowimy samodzielnie zamontować ogrodzenie. Najważniejsze o czym należy pamiętać, to prawidłowe osadzenie słupków. Kiedy przystępujemy do osadzania słupków trzeba być skoncentrowanym i dokładnym. W innym przypadku możemy nie ustrzec się błędów, a nasz płot może się zawalić, czy to w przypadku większego wiatru lub innych czynników atmosferycznych lub mechanicznych.
Źle wykonane otwory pod słupki
Jednym z niebezpieczeństw przy osadzaniu słupków są źle wykonane otwory pod słupki ogrodzeniowe. Właściwie obliczone głębokości otworów na słupki ogrodzeniowe jest jednym z ważnych kroków przed zainstalowaniem ogrodzenia. Trzeba dokładnie rozplanować, gdzie wykonać otwory pod słupki. Równy rozstaw słupków to najważniejsza obliczenie, które zaoszczędzi czasu i nerwów przy budowaniu płotu. Ważnym jest szczegółowy pomiar linii ogrodzenia. Zalecane jest, aby otwory pod słupki ogrodzeniowe miały małą średnicę i były wykonane na odpowiedniej głębokości. Ta głębokość, to 70-100 centymetrów z uwzględnieniem strefy przemarzania gruntu w naszej strefie klimatycznej. Średnica dołka powinna wynosić 20-25 centymetrów. Nieodpowiednio zabetonowane lub płytko osadzone słupki ogrodzeniowe poprzez źle wykonane otwory spowodują, że szybko staną się one niestabilne, zaczną się chwiać, a ogrodzenie straci swoją estetykę.
Słupki ogrodzeniowe źle osadzone
Słupki ogrodzeniowe musza być odporne na warunki atmosferyczne. Muszą wytrzymać silny wiatr, nacisk śniegu, ulewne deszcze. Aby stworzyć bezpieczne ogrodzenie słupki ogrodzeniowe muszą bezpiecznie łączyć panele ogrodzeniowe. Gdy są osadzone za płytko lub niezakotwiczone odpowiednim materiałem mogą się zawalić. Trzeba zatem zwrócić baczną uwagę, aby słupki ogrodzeniowe były odpowiednio wkopane w podłoże oraz zakotwiczone warstwą betonu lub żwiru i betonu i wyrównane z ziemią. Niepoprawnie wykonane te czynności spowodują, że pracę trzeba będzie powtórzyć. W przypadku osadzania słupków trzeba pamiętać, by dać im czas na solidne osadzenie się w podłożu przed momentem, gdy będziemy na nich osadzali panele ogrodzeniowe. Najczęściej trzeba poczekać dwa lub trzy dni. Przy niedostatecznym związaniu słupków z ziemią, słupki ogrodzeniowe mogą zacząć się pochylać w trakcie montażu paneli ogrodzeniowych. Efektem takiego przypadku jest niestabilność płotu, jego krzywizna, a nawet rozpadniecie się konstrukcji.