Czy uraz więzadła może być groźny?

W wielu przypadkach niewłaściwe ułożenie stopu podczas chodzenia czy biegania bądź silne uderzenie w okolicy kolana mogą doprowadzić do poważnych urazów. Z tego powodu należy za wszelką cenę unikać tego rodzaju urazów. W jaki sposób?

Przede wszystkim poprzez regularne ćwiczenia i aktywność fizyczna. Im częściej się ruszamy i nasze ćwiczenia nie są zbyt intensywne, tym lepiej dla całego naszego ciała. Dbając przy tym o rozgrzewkę i rozciąganie się, zapewniamy wszystkim mięśniom, ścięgnom, stawom czy więzadłom właściwe naprężenie i elastyczność, której tak bardzo im potrzeba. Jednocześnie, w ten sposób możemy zminimalizować dyskomfort i ból, jaki towarzyszy takim urazom jak naderwane więzadło poboczne, naciągnięte więzadło czy nawet całkowite jego zerwanie.

Wszelkie urazy, jakie spotykają nas w obrębie stawów są bardzo nieprzyjemne, a w wielu wypadkach również groźne. Jeśli ulegniemy takiej kontuzji, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Dodatkowo, jeśli zauważymy opuchnięcie czy zasinienie miejsca kontuzji, bądź poruszanie kończyną będzie bolesne i utrudnione, nie należy zwlekać i trzeba natychmiast udać się do lekarza bądź na pogotowie. Może się okazać bowiem, że niegroźnie wyglądające naderwane więzadło poboczne w rzeczywistości może doprowadzić do trwałej niepełnosprawności, jeśli zbagatelizujemy problem i nie zadbamy o siebie. Jeśli więc spotka nas tego rodzaju kontuzja, nie zwlekajmy i możliwie jak najszybciej udajmy się do lekarza, aby profesjonalnie ocenił stopień uszkodzenia i zalecił dalsze postępowanie.