Typowy kanapowiec

Kot perski to bardzo dostojny i piękny kot. Ma on długą, błyszczącą sierść- pracochłonną w pielęgnacji. Mają małe uszy, ale uwagę szczególnie przykuwają duże okrągłe oczy.
Nie powinno być problemów jeśli chodzi o zakup persa. Koty te są powszechne i znajdują bardzo wielu swoich amatorów. Roi od ogłoszeń o sprzedaży czy nawet typu oddam za darmo kota perskiego. Powodem takich ogłoszeń mogą być właśnie problemy z pielęgnacją lub po prostu nieprzemyślany zakup.

Charakter:

Są to koty bardzo łagodne, pozbawione agresji. Uwielbiają towarzystwo. Bardzo chętnie uczestniczą w zabawach, w czasie których nie używają swoich pazurów i zębów. Dlatego są idealne jako towarzysze dzieci. Są trochę leniuchami, preferują spokojny, kanapowy tryb życia. Niechętnie wychodzą na dwór. Tolerują inne zwierzęta.

Pielęgnacja:

Pod tym względem są dość wymagające. Potrzebują regularnego codziennego czesania, co sprawi, że nie będą się tworzyły kołtuny. Należy dbać o okolicę oczu i uszu. Regularnie obcinać pazury.

Zdrowie:

Problemy zdrowotne dotyczą w większości przypadków układu oddechowego i łzawienia oczu. Są narażone również na wrodzone choroby nerek. Jeśli chodzi o oczy to bardzo istotna jest właśnie wspomniana wyżej pielęgnacja m. in. codzienne ich przemywanie.
Odpowiednia opieka sprawi, że persy będą towarzyszyły nam przez długie lata w dobrej kondycji.