Prawidłowa waga i wzrost u nastolatka

Czym są siatki centylowe?

Otóż są wykresy pomagające ocenić fizyczny rozwój dziecka. Siatki centylowe dla nastolatków różnią się, od tych przeznaczonych dla dzieci. Tak samo w przypadku chłopców i dziewczynek, wykresy różnią się w zależności od płci. Za pomocą siatek centylowych możemy ocenić czy nastolatek rozwija się w podobny sposób jak jego rówieśnicy. Taka metoda służy najczęściej do zbadania przebiegu wzrostu i wagi.

Kalkulator BMI a siatki centylowe

Do odpowiedniej oceny wagi do wzrostu u dorosłych używa się wskaźnika BMI. U dzieci i nastolatków metoda wygląda podobnie, jednak korzystamy z siatek centylowych. Dlaczego? Ponieważ, w celu ocenienia prawidłowego rozwoju dziecka, potrzebujemy dodatkowo znać jego wiek i płeć, w odróżnieniu do BMI dla dorosłych. Dlatego u nastolatków korzystamy z siatek centylowych, dzięki którym możemy przeprowadzić dokładniejsze pomiary.

Gdzie znaleźć wzór siatki centylowej?

Siatki centylowe dla nastolatków i dzieci są zamieszczone w ich książeczce zdrowia. Dodatkowo wzór takiego wykresu z łatwością znajdziemy w internecie. Na różnych stronach internetowych jest możliwość wprowadzenia danych, po których umieszczeniu otrzymujemy wynik wykresu.